Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Hentbol Nedir?

Hentbol bir takımın 7’şer saha oyuncusu ve 5 yedekten oluşan kadro ile iki takım halinde oynanan bir spordur. Hızlı, fiziksel güce dayanan ve atışların neredeyse 100km/saate ulaştığı bir spor dalıdır.

Oyununun süresi 30’ar dakikalık iki devreyi kapsar. Her yaş ve cinsiyete hitap edebilen nadir sporlardan olan hentbol kuvvet, dayanıklılık, hız ve esneklik kazanılmasına katkısı büyüktür. Ayrıca takım halinde ve bireysel hareket etme, hızlı düşünme ve karar verme ile cesaret, azim ve kararlılık gibi özelliklerin kazanılmasında da katkısı büyüktür.

Hentbol Nedir?

Hentbolun Tarihi

Antik Yunan’a kadar dayanan bir geçmişi olan hentbolun M.Ö. 600’lü yıllara kadar uzandığı söylenir. Bizanslıların “harpaston” adını verdikleri oyun günümüzdeki hentbolun temelini oluşturmaktadır. Orta Çağ’da ise “top yakalama” adı ile oynanan bir oyundan bahsedilir.

Hentbol Tarihi Yine de hentbol esas şeklini 19. yüzyılda Danimarka, İsveç ve Almanya’da almıştır. Danimarka’da “haandboll” adlı oyundan gelmektedir. Almanya’da kurulan Yüksek Beden Eğitim Okulu bünyesinde verilen eğitimler ve yetiştirilen sporcu antrenörler ile dünyaya yayılmıştır.

1936 ve 1952 yıllarında Olimpiyatlarda gösteri amacı ile yer bulan hentbol, 1972 yılında resmi olarak Olimpiyat sporu halini almıştır. 1946’da kurulan Uluslararası Hentbol Federasyonu da bu sporun gelişmesini ve yayılmasını sağlamıştır.

Günümüzde 150 ülkede oynanan hentbol 8 milyona yakın lisanslı oyuncusu ile dünya çapında oynanmaktadır.

Nasıl Oynanır?

Hentbol toplamda 12 kişilik kadrolarla oynanan takım sporudur. İlk zamanlarda 11 kişilik takımlar halinde çim sahalarda oynanırken 1950’lerden sonra salon sporu halini almıştır.

Temeli rakip kaleye gol atmak olan hentbol elle oynanır. Oyuncuların ayak ve diz altı bölgelerine topun temas etmemesi gerekir. Oyuncular arası belirli bir temas düzeyi olabilir. Ancak faullerde hentbolcuya iki dakikalık oyun dışı kalma cezası verilir.

Hentbolcu topu elinde en fazla üç saniye tutabilir ve top ile beraber en fazla üç adım atabilir. Hakemler gerekli durumda oyunculara müdahale ederler. 

Hava atışı ile başlayan oyun 30’ar dakikalık iki bölümden oluşur. Bu bölümlerde istenildiği kadar oyuncu değiştirilebilir. Maç bitiminde beraberlik halinde 1’er puan, kazanma durumunda ise 2 puan verilir.

Temel hareketler ise;

Hentbol Nasıl Oynanır?

 • Top tutma
 • El üstü pas
 • Bilekten pas
 • Çift el göğüsten pas
 • El yerden pas
 • Piston hareketi
 • Yana bükülü atış
 • Düşerek atış ve benzerleridir.
 
Kayak Turları
Hentbol Sahası Yapan Firmalar
Üye Girişi
Kayıt olun Sitemizden haberdar olmak için üye olun.
19 Eylül 2017 - 22:28
Mitsubishi Klima

Spor Salonları
Hentbol Saha Yapımı
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Sıkça Sorulan Sorular
Hentbol öğrenmek için ne yapmalıyım?Hentbol öğrenmek için ne yapmalıyım? Her spor gibi hentbola da küçük yaşlarda başlamak iyi olacaktır. Ancak hentbol yapılması zor olmadığı için ...
Hentbol Saha Maliyetleri Ne Kadardır?Hentbol Saha Maliyetleri Ne Kadardır? Hentbol sahaları kapalı spor salonlarının içerisinde oluşturulur. Oyun alanı 40m x 20m ölçülerinde ..
Hentbol zor bir spor mudur?Hentbol zor bir spor mudur? Hentbolda amaç rakip kaleye gol atmak olduğu için topla oynanan sporların temel özelliklerini de taşımaktadır ...
Anket
Hentbol sahası kiralanırken nelere dikkat edilmelidir?
 
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 6 konuk çevrimiçi
Son Yorumlar
 • Durmuş Sakince
  Merhabalar yıllardır spora gönül veren biri olarak kendi adıma bir kapalı spor salonu inşa ettirmek istedim. Babamdan kalan arsanın üzerine ... Devamı
Seo
Seo Fiyatları

Fotoğrafçılık Kursu

Skorboard
Skorboard
Takımların maç süresince attıkları gollerin, takım isimlerinin ve sürenin gösterildiği elektronik tabelalara denir.
Serbest Atış Çizgisi
Serbest Atış Çizgisi
Herhangi bir faul durumunda rakibin ceza alanından 7 metre uzaklıkta olan ve serbest bir atışın yapıldığı sınıra denir.
El Üstü Pas
El Üstü Pas
Omuz seviyesinde tutulan top parmaklar ile kavranarak atış eline alınır. 90 derece geri bükülen el ile sol ayaktan destek alınarak takım arkadaşına pas verilir.
2 Dakika Cezası
2 Dakika Cezası
Oyuncuların birbirlerine yaptıkları aşırı faullü hareketlerde hakem tarafından 2 dakika oyun dışında bırakılır.
Piston Hareketi
Piston Hareketi
Hücumdaki oyuncu topu öne doğru alarak hareket içerisinde rakip alana girer ya da pas verir.
Web Sitesi Tasarımı
Web Sitesi Tasarımı ve Google Optimizasyon - Webhome
Hentbol Sahaları © 2013-2015
Türkiye'nin En İyi Hentbol Sahaları

 

طراحی سایتطراحی وب سایتسئوسئو سایتبهینه سازی سایتوکیل دادگستریوکیل پایه یکوکیل پایه یک دادگستریدوره mbaسئو ارزانهاست دانلود ایران